Husbilstockholm.se 2026

Klient: Husbilstockholm

Bransch: Camping / Turism

Husbilstockholm.se 2026

Klient

Husbilstockholm

Bransch

Camping / Turism

Tjänster

Webbutveckling WF Booking WF Chat WF SecurityCloud Fortnox

Utmaningen

Husbilstockholm driver tre populära campingplatser i Stockholmsområdet: Långholmen, Älvsjö och Tantolunden. Efter att ha testat flera bokningssystem behövde de ett som var helt anpassat efter deras behov med stöd för flera anläggningar, smidig betalning och automatisk bokföring. Samtidigt behövde hemsidan moderniseras för att matcha den nya bokningsupplevelsen.

Lösningen

Webbfabriken byggde en helt ny hemsida och integrerade vårt egenutvecklade bokningssystem WF Booking på alla tre campingplatser. Systemet hanterar realtidsbokningar med interaktiv karta, betalning via Stripe, Swish Handel och Fortnox Faktura, automatiska bekräftelser och full Fortnox-integration med dagsavslut och verifikat.

WF Booking körs på våra egna servrar i Stockholm och hanterar även rapportering till Tillväxtverket, gästregister, fordonsfiltrering och tilläggshantering.

Kunden använder även WF Chat för internkommunikation mellan personal på alla tre campingplatser - ett säkert och privat alternativ till Slack och Teams som körs helt på svenska servrar utan tredjepartsspårning.

Hela lösningen skyddas av WF SecurityCloud.

Resultat

Ny modern hemsida med WF Booking på 3 campingplatser
WF Booking med Stripe, Swish och Fortnox-integration
Automatisk bokföring med dagsavslut via Fortnox
WF Chat för säker kommunikation mellan personal på alla anläggningar
Rapportering till Tillväxtverket i systemet
Fullt skydd via WF SecurityCloud
"

Vi har under många år anlitat Webbfabriken för utveckling av hemsidor, drift, e-post, support och cybersäkerhet. När läget kom att leta efter ett nytt bokningssystem och de direkt svarar att de kan bygga ett bokningssystem som är helt anpassat efter mina behov visste jag att det skulle bli en fantastisk produkt.

Efter att ha testat systemet sedan oktober och nu använt det i två månader är jag inget annat än nöjd. Jag behövde ett bokningssystem som skulle underlätta min vardag. WF Booking gör det möjligt med smidig integration till Fortnox och bra översikt över in- och utcheckningar för dagen.

Att dessutom veta att man har den support som Webbfabriken erbjuder och att de faktiskt lyssnar på vad jag behöver känns underbart!

— Annika Erneborg , Ägare, Husbilstockholm

Relaterade tjänster

Webbdesign Webbutveckling SEO WF Booking WF SecurityCloud

Vill du nå liknande resultat? Se hur vi arbetar med Webbdesign, Webbutveckling och SEO. Vi levererar även WF Booking och WF SecurityCloud. Du kan också läsa vår FAQ och prenumerera på vårt Nyhetsbrev.